Już w kilka chwil po przyjściu na świat każdy człowiek poddany zostaje pierwszemu testowi w swoim życiu. Test ten ocenia funkcje życiowe dziecka oraz jego ogólną zdolność do samodzielnego funkcjonowania poza ciałem matki bądź inkubatorem. Ocenę nowo narodzonego dziecka określa się w znanej już od lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku skali Apgar.
Czym jest skala Apgar?
Skalę Apgar stworzyła w roku 1953 amerykański lekarz pediatra Virginia Apgar. Stworzyła ona nazwę skali, będącą akronimem od jej nazwiska, która prezentuje się następująco
A – apperance (kolor skóry)
P – pulse (puls)
G – grimace (reakcja na bodźce)
A – activity (napięcie mięśni)
R – respiration (oddychanie)
W każdej z tych kategorii dziecko może zostać ocenione na 0,1 lub 2 punkty. Oceny noworodka dokonuje pediatra wykonujący podstawowe badania bezpośrednio po odebraniu porodu. Łącznie daje to maksymalną możliwą liczbę 10 punktów. Dziecko, które otrzymało od 8 do 10 punktów w skali to zdrowy noworodek, który nie wymaga dodatkowych czynności medycznych. Takie dziecko może od razu po przebadaniu i umyciu trafić w ręce mamy.
Szczegółowy system oceny w skali Apgara
Jak odbierać ocenę w skali Apgar?
Bardzo często bywa tak, że nawet rodzice tych dzieci, które otrzymały 9 lub 8 punktów w skali obawiają się o zdrowie swoich pociech. Jest to zrozumiałe a zarazem bezpodstawne. Niższa ocena noworodka nie jest zwiastunem jego problemów zdrowotnych w przyszłości. Może ona jedynie oznaczać, że w pierwszych minutach swojego życia noworodek, wskutek nie do końca drożnych dróg oddechowych, nie był w stanie wydać z siebie głośnego krzyku ocenianego na 2 punkty.
Warto także nadmienić, że skala Apgar została stworzona nie dla rodziców lecz dla lekarzy i pielęgniarek aby ułatwić im konkretną i realną ocenę nowo przybyłego na świat człowieka. Zazwyczaj nie ma ona także realnego wpływu na późniejszy rozwój fizyczny, emocjonalny czy intelektualny dziecka. Sama Virginia Apgar nadmieniła, iż jest to środek do wstępnej oceny dziecka i informowała o konieczności powtórzenia jej w późniejszym godzinach życia noworodka.
Jeżeli macie wątpliwości lub obawy dotyczące oceny Waszego dziecka porozmawiajcie z lekarzem prowadzącym ciążę lub położnym, który pomoże rozwiać wszelkie niejasności.