Kiedy po narodzinach niemowlę nagle znajduje się w obcym, nieznanym świecie i pozbawione zostaje, stałej jak do tej pory, bliskości mamy niezwykle istotne jest, aby zapewnić mu odpowiedni substytut tak dobrze mu znanego środowiska.
Jeszcze do niedawna najpopularniejszym rozwiązaniem były w tej kwestii inkubatory czy też po prostu osobne łóżeczka na porodówce, w których szczelnie zawinięty maluch mógł oswajać się z nową sytuacją. W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się jednak inna, o wiele bardziej naturalna, zgodna z ludzkim instynktem. Mowa tu o tak zwanym kangurowaniu.
Czym jest kangurowanie?
Kangurowanie polega na bezpośrednim kontakcie mamy i dziecka. Fizyczna bliskość powstała podczas kangurowania nazywana jest kontaktem skóra do skóry. Kangurowanie jest to bliskość fizyczna, która naturalnie pobudza także bliskość emocjonalną, niosąc za sobą liczne korzyści, zarówno dla dziecka jak i dla mamy.
Nazwa tego rodzaju kontaktu ma swoje źródło rzecz jasna w świecie zwierząt. Będące inspiracją dla ludzi kangury rodzą się w stanie embrionalnym, po czym dorastają w namacalnej bliskości z matką, kryjąc się w jej torbie przez następne 12 miesięcy swojego życia.
Przypadkowy wzrost popularności kangurowania
Na wzrost popularności kangurowania w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia duży wpływ miało pewne wydarzenie z porodówki w Bogocie. W kolumbijskim szpitalu zabrakło personelu medycznego oraz sprzętu, wskutek czego lekarze poprosili mamy wcześniaków, aby te ogrzewały je ciepłem własnego ciała. Jak się potem okazało proces ten przyniósł niespodziewane korzyści, a procent śmiertelności wśród wcześniaków drastycznie zmalał.
Jak prawidłowo kangurować niemowlę?
Należy przede wszystkim pamiętać, że kangurowanie to bezpośredni kontakt skóry ze skórą. Oczywiście, aby dziecko nie zmarzło, można przykryć je kocykiem i założyć pieluchę, pamiętając o tym, że nie powinna ona sięgać powyżej pępka. Dzieciom urodzonym przed terminem, bardziej narażonym na wychłodzenie, można także nałożyć czapeczkę i skarpetki.
Kangurowanie najlepiej jest wykonywać w pozycji siedzącej lub leżącej. Można także połączyć je z wykonywaniem codziennych obowiązków, stosując w tym celu specjalną chustę. Codzienne kangurowanie powinno trwać co najmniej godzinę, jednak im trwa dłużej tym lepiej dla niemowlęcia. Ten sposób kontaktu matki i dziecka powinien utrzymywać się przynajmniej przez trzy miesiące.
Korzyści płynące z kangurowania
Spokojny sen dziecka
Kangurowanie doskonale wpływa na dobry i spokojny sen niemowlęcia. Czuły dotyk i bliskość mamy to najlepsza metoda usypiania.
Korzystny wpływ na serce i układ oddechowy dziecka
Podczas kangurowania oddechy mamy i dziecka synchronizują się co niezwykle korzystnie wpływa na niemowlęta, zwłaszcza te urodzone przed terminem. U kangurowanych dzieci rzadziej występują także epizody zaburzeń oddechowych.
Właściwy rozwój układu nerwowego
Niemowlęta kangurowane przez mamę są dużo spokojniejsze, bardziej pewne siebie i odporne na stres.
Redukcja kolek u dziecka
W trakcie kangurowania dziecko, leżąc na piersi mamy, w naturalny sposób pozbywa się nadmiaru gazów z jelit, co niweluje problem bolesnych kolek.
Szybszy powrót do formy po porodzie
Kangurowanie dziecka wpływa korzystnie także na mamę kangurującą. Bliski kontakt skóra w skórę z niemowlęciem redukuje także poziom stresu mamy i realnie wpływa na jej szybszy powrót do prawidłowej formy po porodzie. Kangurowanie przyspiesza także obkurczanie macicy i zmniejsza krwawienie po porodzie.
Zmniejszenie ryzyka wystąpienia depresji poporodowej
Kangurowanie dziecka pozytywnie wpływa na mamę – uspokaja, zmniejsza poziom stresu, pozwala nabrać jej pewności siebie. Dzięki temu mama pewniej wkracza w nową rolę unikając baby bluesa.
Pomoc przy laktacji
Niemowlę przywierające do ciała mamy jest naturalnym bodźcem i sygnałem do rozpoczęcia produkcji pokarmu.
Kangurowanie dziecka to niezwykle korzystny dla obu stron proces, mający doskonały wpływ na prawidłowy rozwój niemowlęcia. Oczywiście, kangurować malucha kangurować mogą także inni członkowie rodziny – tata, dziadkowie czy rodzeństwo.