Już od chwili narodzin dziecka rodzic z niecierpliwością czeka, aż zacznie go zauważać, a przy tym rozpoznawać. Ten proces zazwyczaj trwa nieco dłużej, ze względu na to, że wzrok dziecka jest najmniej wykształconym narządem podczas porodu. Przebywając w macicy oczy dziecka doświadczyły jedynie ciemności, a to nie wymagało przystosowania tego narządu do zmieniających się warunków świetlnych. Zanim umiejętność widzenia w pełni się wykształtuje może minąć nawet kilka miesięcy.
Po porodzie noworodek nie dość, że widzi na odwrót, to jego ostrość nie przekracza 10% tej u dorosłego człowieka. Potrafi dostrzec przedmioty, które znajdują się nie dalej niż 20-30 cm od jego twarzy. Wszystkie dostrzegane przez niego rzeczy są nieostre i rozmazane. Noworodek potrafi zauważać przedmioty, które wyróżniają się i kontrastują z innymi kolorem. Ograniczone widzenie pozwala uchronić dziecko przed nadmiernymi bodźcami z zewnątrz, pozwalając mu powoli przystosować się do zmiany otoczenia.
Tuż po urodzeniu, dziecko nie rozpoznaje kolorów. Widzi tylko kontrastowe zestawienie czerni i bieli. Dopiero po kilku miesiącach jest w stanie w pełni rozróżniać kolory. Po pierwszym miesiącu potrafi skupić wzrok na jaskrawo czerwonym przedmiocie, po dwóch rozróżnia zieleń od czerwieni, a po 3. miesiącach zaczyna dostrzegać żółty. Rozpoznaje te kolory wyłącznie, gdy są to przedmioty o dużej powierzchni.
Niemowlę w 2. i 3. miesiącu życia zaczyna powoli rozpoznawać kształty i rysy twarzy osób, które się nad nim pochylają. Dziecko również nabywa umiejętności widzenia stereoskopowego, czyli oboje oczu widzą to samo w jednym czasie, a ponadto dostrzega świat nawet 8. razy ostrzej niż przy porodzie. Dodatkowo posiada zdolności rozróżniania natężenia światła i jego ostrości. Wodzi wzrokiem za poruszającymi się w sposób płynny przedmiotami.
Po 3. miesiącu życia niemowlę zaczyna interesować się przedmiotami, które znajdują się w zasięgu jego wzroku. Żwawo wyciąga do nich ręce i próbuje je chwycić. To czas w którym dziecko zaczyna dostrzegać przedmioty znajdujące się w dalszej odległości, jednak nadal jego uwaga będzie skupiać się na tych najbliżej jego twarzy. W kolejnym miesiącu niemowlę świetnie radzi sobie z rozpoznawaniem kolorów i podążaniem wzrokiem za przedmiotami, które poruszają się bardzo dynamicznie.
Dobrze jest, żeby zapewnić dziecku różnokolorowe zabawki, w kontrastujących kolorach, a ponadto zabierać go w różne miejsca, tak by mógł stale obserwować nowe rzeczy i czynności, które Ty wykonujesz.
Po 6. miesiącu życia niemowlę rozpoznaje przedmioty znajdujące się w odległości kilku metrów, a ponadto potrafi płynnie ruszać głową w różne strony. Zaczyna się interesować mniejszymi przedmiotami i szczegółami, ponieważ jego ostrość stale się poprawia. W tym czasie atrakcyjne dla niego będzie czytanie książek, w których występują kolorowe obrazki. Z pewnością zwróci to jego uwagę na dłuższą chwilę.
Po skończeniu roku dziecko posiada w pełni wykształcone umiejętności wzrokowe. Jego ostrość nie jest jeszcze tak dobra jak u dorosłego człowieka, do osiągnięcia tego poziomu potrzebuje około 4 lat.
Warto skonsultować się ze specjalistą, gdy zauważymy, że gałki oczne przybierają żółtawy odcień lub gdy dziecko pomimo ukończenia 3. roku życia stale zezuje. Niepokojące jest również, gdy z oczu wydziela się ropa i kiedy dziecko przykłada przedmioty wyłącznie do jednego oka.