Zgaga to często występująca, uciążliwa dolegliwość towarzysząca ciąży. Podnoszący się poziom progesteronu wpływa na organizm przyszłej mamy; przygotowuje go do kolejnych miesięcy noszenia pod sercem malucha, do porodu, a także – na nieszczęście ciężarnych – wywołuje refluks przełykowo-żołądkowy. Jak radzić sobie ze zgagą w ciąży?
Przyczyny występowania zgagi
Główną przyczyną występowania zgagi podczas ciąży jest, wspomniany już, progesteron. Zwiotcza on zwieracze przełyku a także, wpływając na powiększenie się macicy pośrednio powoduje wypychanie przez nią treści żołądkowej z powrotem do przełyku.
Jest to jeden z najczęstszych choć nie jedyny powód występowania refluksu u ciężarnych. Inną przyczyną może być na przykład nieprawidłowa dieta, wpływająca na podwyższenie się poziomu kwasów żołądkowych. Pikantne lub kwaśne potrawy, cebula, ser żółty, słodycze czy czarna herbata przyjmowane z sporych ilościach mogą powodować nieprzyjemne uczucie zgagi. Ponadto, jeżeli jeszcze przed ciążą często występuje u Ciebie zgaga niemal pewne jest, że będzie się ona pojawiać także i wtedy, gdy będziesz spodziewać się dziecka.
Jak zapobiegać i przeciwdziałać zgadze?
Refluks jest bardzo powszechnym objawem występującym u przeważającej większości kobiet w ciąży. Stanowi on jeden z mniej przyjemnych elementów ciąży, jednak istnieje kilka sposobów na jego zredukowanie.
Przede wszystkim, staraj się unikać potraw, które powszechnie uchodzą za te, wywołujące zgagę. Ogranicz słodycze, ostre potrawy, gazowane, słodkie napoje czy cytrusy.
Każdy posiłek staraj się jeść powoli i małymi porcjami – nie przeciążaj układu pokarmowego. Ważne jest także aby nie wpuszczać do przełyku zbyt dużej ilości powietrza między kęsami – powietrze zbiera się w układzie pokarmowym powodując między innymi zgagę. To zalecenie warto zapamiętać także na przyszłość, bowiem ów środek ostrożności przyda się także w walce z kolką występującą u niemowlęcia. .
Pomocne może okazać się żucie gumy – czynność ta pobudza ślinianki, powodując wydzielanie większej ilości śliny neutralizującej poziom kwasów żołądkowych. Jeśli nie przepadasz za gumą, możesz także żuć orzechy migdałowe.
Innym domowym sposobem na zgagę jest także wypicie szklanki letniego mleka czy kefiru lub jogurty. Na noc możesz zastosować napar z lnu lub prawoślazu.
Podczas wizyty kontrolnej u lekarza omów z nim problem zgagi i poproś o odpowiednie, bezpieczne dla Twojego stanu leki. Pamiętaj, aby nie wybierać specyfików na własną rękę. Lekarz powinien zaproponować Ci środki zawierające węglan wapnia lub magnezu. Związki te wiążą kwas solny neutralizując efekt pieczenia w przełyku.
Według dawnych ludowych wierzeń zgagę u kobiet w ciąży powodował wzrost włosów malucha. Należy to jednak traktować jedynie jako humorystyczny zabobon – brak zgagi w ciąży nie przekreśla szans na pokaźną czuprynę u malucha!