Przytulanie, kołysanie w ramionach i noszenie dziecka na rękach to podstawowe gesty symbolizujące miłość, troskę i chęć zapewnienia mu bezpieczeństwa. Warto jednak wiedzieć jak bezpiecznie nosić i podnosić malucha aby zarówno jemu jak i samej sobie komfortowe i bezpieczne wspólne chwile.
Sposoby noszenia niemowlęcia
Kilkutygodniowe niemowlę należy nosić raczej w pozycji poziomej. Dopiero starsze dzieci można układać w pozycji bardziej pionowej. Istnieje kilka podstawowych pozycji, w jakich nosić można niemowlę.
Na piersi
Sposób ten jest szczególnie wskazany dla dzieci potrzebujących dużej dawki czułości i bliskości a także dla maluchów, które właśnie skończyły posiłek. Polega on na ułożeniu dziecka na swoim ramieniu i oparciu o nie jego głowy. Rączki dziecka powinny opadać na plecy rodzica. W tej pozycji należy trzymać dziecko pod pupą i za plecy lub główkę, jednocześnie pilnując by zbytnio się nie odchylała. Ważne jest także aby odpowiednio odchylić się do tyłu, tak aby maluch nie trwał w pozycji pionowej.
Na fasolkę
Jest to jedna z najczęściej stosowanych pozycji noszenia malucha, zwłaszcza w pierwszych trzech miesiącach jego życia. Pozycja ta przypomina dziecku o niedawnym ułożeniu w brzuchu mamy, dlatego też czuje się on w niej pewnie i bezpiecznie. Ułożenie dziecka w pozycji na fasolę polega na położeniu go na własnym przedramieniu jednej ręki i trzymaniu nóżek oraz pupy drugą. Główka niemowlaka powinna znajdować się w zgięciu Twojego łokcia. Dodatkowe oparcie dla dziecka stanowi w owej pozycji Twój tułów, którym podtrzymujesz malucha od boku. W pozycji tej ważne jest aby dziecko miało możliwość swobodnego poruszania rączkami i nóżkami otrzymując jednocześnie mocne podparcie główki i szyi. Nazwa pozycji bierze się z przyjętego w niej kształtu tułowia malucha przypominającego fasolkę i uniemożliwiającego dziecku niewskazane dla niego odgięcie do tyłu.
Na tacy
Jest to pozycja dosyć podobna do ułożenia na fasolkę. W tym wypadku dziecko również należy ułożyć na swoim przedramieniu, podtrzymując je własnym tułowiem i układając główkę w zgięciu łokcia. Tutaj jednak, w przeciwieństwie do pozycji na fasolkę dziecko ułożone jest nie tyłem lecz bokiem na przedramieniu rodzica, a brzuch mamy lub taty podtrzymuje je od tyłu.
Jak w fotelu
Ułożenie to zaleca się stosować nie wcześniej niż po skończeniu 3 miesiąca życia malucha. W tej pozycji, jak sama nazwa wskazuje, maluch siedzi wygodnie, jak w foteliku, mając jednocześnie możliwość swobodnej obserwacji otaczającego go świata. Należy pamiętać, aby trzymając dziecko w ten sposób, odpowiednio odchylić się do tyłu. W ten sposób unikniesz przeciążenia słabych jeszcze stawów oraz kręgosłupa malucha. W tej pozycji dziecko trzymamy pod pupą, na swojej dłoni, jednocześnie wspierając jego plecy na swoim tułowiu.
Jeżeli zauważysz, że w siedząc w foteliku maluch nie jest w stanie stabilnie utrzymać główki to znak, że jest dla niego jeszcze za wcześnie na tę pozycję.
Jak podnosić niemowlę?
Odpowiednia pozycja, w jakiej trzymasz swoje dziecko jest niezwykle ważna dla jego komfortu, bezpieczeństwa oraz właściwego rozwoju. Należy jednak pamiętać, że równie istotne jest jego prawidłowe podnoszenie. Mimo iż jest to czynność krótka i wydawałoby się nie mająca większego znaczenia, należy podejść do niej starannie i z odpowiednią dawką wiedzy.
Kilkutygodniowy czy kilkumiesięczny maluch pozostaje w fazie ciągłego rozwoju, dlatego też niezwykle istotne jest aby chwytając i podnosząc go sprzyjać owemu rozwojowi i nie przeciążać delikatnych wciąż mięśni i stawów dziecka.
Podstawowe kroki prawidłowego podnoszenia niemowlęcia
- Ułóż dziecko na boku.
- Delikatnie wsuń dłonie i ręce pod jego nóżki i tułów oraz główkę.
- Ułóż dziecko tak, aby całą długością swojego ciała opierało się o Twoje przedramię, nóżkami zatrzymując się na zgięciu łokcia.
- Podnieś dziecko powoli i spokojnie.
Pamiętaj aby całą czynność wykonywać spokojnie i powoli. Utrzymuj kontakt z dzieckiem – mów do niego czule, opowiadaj co robisz. Nie unoś niemowlęcia nagle i bez ostrzeżenia – wyrwany nagle z poprzedniej pozycji, nie będzie wiedział co się dzieje, co najpewniej skończy się płaczem.