Podczas planowania ciąży a także w czasie jej trwania przyszli rodzice maksymalnie koncentrują się na właściwym odżywianiu mamy w ciąży, badaniach okresowych, porodzie i wyprawce dla dziecka. W końcu nadchodzi ten długo wyczekiwany dzień, na świat przychodzi upragniony potomek – i co dalej?
Wielu rodziców, nawet mimo dobrego przygotowania do narodzin, boryka się z niemałymi trudnościami podczas pierwszych dni życia dziecka. Oprócz niekwestionowanego szczęścia i euforii pojawiają się także pytania, wątpliwości, poczucie bezradności czy nawet strachu.
Najczęstsze problemy i wątpliwości młodych rodziców
Pierwsze godziny i dni po porodzie to okres, w którym rodzi się wiele pytań. Czas, w którym plany i wyobrażenia zderzają się z rzeczywistością.
Nietypowy wygląd dziecka
Niekiedy w wyglądzie niemowlęcia da się dostrzec pewne nietypowe elementy. Bywa tak, że główka dziecka wydaje się być nazbyt wydłużona lub też zbyt płaska i krótka. Czy to już powód do zmartwień? W większości wypadków nie. Niektóre kości czaszki dziecka mogą przemieścić się w trakcie porodu, jednak po upływie około tygodnia ich położenie powinno wrócić do stanu pierwotnego. Dopiero w przypadku, kiedy czaszka dziecka nie powraca do pożądanego kształtu po upływie 7- 8 dni należy skonsultować się z lekarzem.
Innym elementem, na który najczęściej zwracają uwagę rodzice jest tak zwane lanugo. Objawia się ono nietypowym owłosieniem dziecka, przypominającym futro. Lanugo pojawia się na ciele dziecka w piątym miesiącu życia płodowego i zanika – zazwyczaj – około siódmego. Zdarza się jednak, że dzieci nie pozbywają się go aż do momentu przyjścia na świat. Nie należy się tym jednak martwić – lanugo zanika w kilka tygodni po narodzinach dziecka.
Płacz bez płaczu
Płacz dziecka jest zjawiskiem jak najbardziej naturalnym, jednakże szczegółem, który może zdziwić świeżo upieczonych rodziców jest brak łez towarzyszących owym efektom dźwiękowym. Nie jest to jednak powód do zmartwień – kanaliki łzowe kilkudniowego człowieka nie funkcjonują jeszcze poprawnie. Łzy pojawią się u dziecka po kilkunastu dniach od narodzin.
Ważne wskazówki dla mam
Nawet najbardziej zorganizowane Panie z idealnym planem dnia muszą nastawić się na nieco chaosu po narodzeniu dziecka. Nowy członek rodziny zmienia wszystko i nie należy się tym zamartwiać. Bardzo ważne jest, aby nie być dla siebie surowym – w tym momencie najważniejsze jest zdrowie mamy i dziecka, nieumyte okna mogą jeszcze chwilę poczekać.
Bądź cierpliwa, ucz się nowej roli i poznawaj swoje dziecko. Spokojnie, to wymaga czasu, ale warto jest dać go sobie jak najwięcej. Nie warto się spieszyć ani zniechęcać – z każdym dniem będzie coraz łatwiej.
Warto jeszcze przed porodem przygotować sobie obiady na zapas. W tych pierwszych, trudnych dniach możliwość szybkiego podgrzania obiadu i sprawnego posilenia się będzie zbawienna.
Bądź elastyczna – dostosuj się do trybu dziecka a unikniesz frustracji. Naucz się wykorzystywać wolne chwile na odpoczynek, kąpiel czy drobne obowiązki domowe. Śpij wtedy, kiedy śpi dziecko.
Nie bój się prosić o pomoc. Rodzina i przyjaciele z pewnością chętnie pomogą przy dziecku, pomogą posprzątać, czy zrobią zakupy.
Pierwsze dni po narodzinach dziecka to trudny i wymagający, ale także piękny i niezwykły czas. Po dziewięciu miesiącach oczekiwania możesz przecież w końcu przytulić i spojrzeć w oczy najważniejszej osobie w Twoim życiu.