Poród przedwczesny to, tak jak wynika z definicji Światowej Organizacji Zdrowia, urodzenie dziecka między 22. a 37. tygodniem ciąży. Poród przed 22. tygodniem ciąży uznawany jest za poronienie, ze względu na niedojrzałość płodu, która uniemożliwia mu przetrwanie.
Niestety, ciąże przedwczesne to największe wyzwanie współczesnego położnictwa, wciąż około 10-15% porodów, to te przed planowanym terminem.
Niewątpliwie, przedwczesny poród jest niemałym wyzwaniem dla przyszłych rodziców. Powoduje ogromny stres i uczucie strachu przed możliwymi konsekwencjami zdrowotnymi u dziecka. Jak sobie z nim poradzić? Czy da się temu przeciwdziałać?
Warto rozpocząć od zdefiniowania przyczyn wczesnych porodów. Jest ich wiele i dotyczą różnych kwestii, dlatego tak trudno jest zapobiegać przedterminowym narodzinom. Przedwczesny poród może być wynikiem decyzji lekarzy, którzy pod wpływem okoliczności – na przykład ciąż mnogich, konfliktu serologicznego, czy zakażeniu wewnątrzmacicznym, zdecydują się na wcześniejsze narodziny dziecka. Jedną z najczęstszych przyczyn jest tak zwany samoistny poród przedwczesny. Polega to na występowaniu skurczów i rozwinięciu akcji porodowej, zanim ciąża jest donoszona.
Jak postępować, gdy istnieje zagrożenie porodem przedwczesnym?
Jeżeli istnieje faktyczne ryzyko przedwczesnego porodu, należy unikać stresujących sytuacji i stale przebywać pod kontrolą lekarza prowadzącego ciążę. Zaleca się często odpoczywanie i nieprzeciążanie organizmu. Dodatkowo lekarz może polecić założenie tak zwanego pessara, czyli krążka w kształcie pierścienia, który zakłada się do pochwy. Innym rozwiązaniem jest szew szyjkowy, który jest najrzadszym sposobem zapobiegania przedwczesnym porodom. Zwykle zakłada się go między 18. a 20. tygodniem ciąży.
Za najbardziej skuteczny uważa się jednak progesteron, który stosowany dopochwowo, potrafi zmniejszyć ryzyko porodu przedwczesnego nawet o połowę.
Jak zapobiegać porodom przedwczesnym?
Najlepszym sposobem i najbardziej skutecznym są regularne wizyty u lekarza prowadzącego ciążę. Kobiety, które od wczesnych tygodni ciąży są pod stałą opieką specjalistów, są mniej narażone na przedwczesny poród. Tym samym unikają późniejszych, możliwych infekcji.
Kolejnym ważnym aspektem są regularne badania kontrolne. Powinnaś je robić co 3-4 tygodnie, aby stale monitorować zarówno swój stan zdrowia, jak i dziecka.
Korzystne może dla Ciebie być przyjmowanie DHA z alg i witaminy D. Uważa się, że składniki te zmniejszają ryzyko przedwczesnego porodu. Witamina D poprawia odporność i zapobiega występowaniu infekcjom. Szacuje się, że w ciąży powinno przyjmować się 1500-2000 IU witaminy D dziennie.
Palenie papierosów w ciąży przynosi tragiczne skutki, a jednym z nich jest również przedwczesny poród. Zwiększa ryzyko zbyt szybkiego pęknięcia błon płodowych i narusza prawidłowy rozwój dziecka.
W odpowiednim przebiegu ciąży ważne jest prawidłowe odżywianie, dostarczanie wszystkich składników odżywczych i zbilansowana dieta. Ogranicz stres do minimum i wszelkie prace, które wymagają większego wysiłku. Pamiętaj o regularnych wizytach u specjalisty, który pomoże Ci jak zapobiec niepożądanym skutkom.